Av Simen Godmann Varhaugvik
Den siste tiden har det blitt mer å mer vanlig at norske skoler innfører mobilforbud. Mobilforbudet skal være et slags virkemiddel mot mobbing. Selv mener jeg at man kan bruke mobiltelefon til å forebygge digital mobbing. Å la elevene få bruke mobiltelefon, men samtidig lære de hva som er greit vil være en bedre måte for å kunne unngå digital mobbing i skolen. Et utvalg av skoler i Tromsø deltok i et forskningsprosjekt som het Trivsel i Tromsø. Prosjektet skulle undersøke elevmiljøet i skolene. I dette prosjektet fant de ut at 10,9 prosent av guttene og 9,8 prosent mente de ble mobbet på en eller flere måter. Av disse prosentene mente 1,4 og 1,2 prosent at de ble mobbet digitalt i skoletiden. Sosiale medier har jo blitt et stort fenomen de siste årene. Det har gjort at det finnes flere plattformer hvor mobbing kan skje. Det blir en snarvei for å unngå digitalmobbing på skolen med å bare fjerne tilgangen i stedet for å jobbe sammen mot elevene for å skape en tryggere og hyggeligere digital hverdag.
La elevene bruke mobiltelefonen
I kronikken «La elevene bruke mobilen!» (2019) argumenterer Leif G. Wikene for at man burde ta i bruk mobilen i skolen. Han mener at den kan brukes som en digital ressurs og at mobilforbud hindrer sosial læringssituasjon. Mobilbruk kan være en viktig del av den sosiale læringen som skjer på skolen i følge Wikene. Han stiller også spørsmålstegn ved forbud som løsningen. Selv støtter jeg det Wikene mener. Hvordan skal elevene lære å oppføre seg på nett når de blir nektet tilgangen på skolen. Burde ikke skolen heller være en plass hvor man kan hjelpe elvene til å lære og forstå hva som er greit?
Utdanningsdirektoratet og digitale ferdigheter
Mobiltelefon kan være en ressurs med tanke på teknologien de innehar. Den kan bidra til å skape et bedre læringsmiljø og kan brukes som et hjelpemiddel i alle fag. Samtidig vil den kunne bidra til å bedre elevenes digitale ferdigheter. Både hva som kan brukes og hvordan det kan brukes. Digitale ferdigheter er jo en av de fem grunnleggende ferdighetene elevene skal lære på skolen. I følge utdanningsdirektoratet er digitale ferdigheter «å innhente og behandle informasjon, være kreativ og skapende med digitale ressurser hensiktsmessig og forsvarlig for å løse praktiske oppgaver». Utdanningsdirektoratet sier at digitale ferdigheter er en viktig forutsetning for læring videre i livet, arbeidslivet og samfunnet som stadig er i endring. I tillegg sier utdanningsdirektoratet at det er fem ferdighetsområder når det kommer til digitale ferdigheter. Bruke og forstå, finne og behandle, produsere og bearbeide, kommunisere og samhandle og utvikle digital dømmekraft. Når det kommer til digital dømmekraft handler det om at elevene skal lære seg å følge regler for personvern og vise hensyn til andre på nett. Elevene skal lære å bruke strategier for å unngå uønskede hendelser og utvikle etisk refleksjon og vurdere egen rolle på sosiale medier og nett. Hvordan skal elevene lære dette med et mobilforbud på skolen?
Når det kommer til digital dømmekraft kan vi se på de Staksrud sier. Den digitale dømmekraften er noe som burde sitte i oss mennesker siden verden blir mer og mer digital. I følge Staksrud handler digital dømmekraft om å forstå de politiske og økonomiske mekanismene som ligger bak (Staksrud, 2017). I tillegg til å ha kunnskap om hvordan ulike samfunnsgrupper vil fremme sine interesser digitalt. Å lære seg å være kritisk og håndtere den digitale verden blir bare viktigere og viktigere. Spesielt for barn og unge da flere og flere forskere konkluderer med at dersom elever håndterer flere digitale tjenester godt og har god erfaring vil sannsynligheten for at de tar gode valg øke (Staksrud 2017). De vil da være i stand til å ta gode og trygge valg som er det digital dømmekraft handler om. Mobilforbud i skolen vil ta bort denne muligheten for elevene. Derfor mener jeg at i stede for å fjerne mobiltelefonen fra skolen kan man heller bruke den aktivt med trygge rammer og klare regler på hva som er greit. Når det kommer til punktet om å «produsere og bearbeide» sier utdanningsdirektoratet at elevene skal være kreativ og skapende med bruk av digitale ressurser. Det handler om å lage produkter ved hjelp av digitale ressurser, enten ved nyskaping eller videreutvikling og gjenbruk. Til dette kan mobiltelefon være et godt alternativ i stede for gamle og treige datamaskiner.
Mobiltelefon er en digital ressurs elevene kjenner til godt. I vår tid har mobiltelefon blitt så avanserte og enkle å bruke. Nesten alt man kan gjøre med en datamaskin kan man gjøre med en telefon. Samtidig så slipper man alt det styret som kommer med bruk av datamaskin i timene. De er ofte svært trege og utdaterte. Noe som gjør at effektiviteten går ned. Om det hver time skal gå med 10 minutter til at elevene skal hente de for så å skru de på og vente på at de skal starte vil det bli mye tid som forsvinner i løpet av et år. Telefon er noe alle elever er flinke med. Den er ofte lett tilgjengelig og mye raskere å ta i bruk en datamaskin. Dersom det skal fungere med mobilbruk i skolen må man som lærer lage strenge rammer som elevene må følge. De fleste elever vil nok gå med på å følge reglene dersom de fikk lov til å ta i bruk mobiltelefonen.
Mobiltelefon og negativ påvirkning
Med mobilbruk i skolen kan vi også finne negative sider. På universitetet i Alabama gjennomførte en gruppe forskere en studie som viste at bruk av mobiltelefon svekket en gruppe studenters fokus. Det resulterte i at de ikke husket hva de skulle lære. Studentene i studien ble delt inn i to grupper der den ene gruppa fikk beholde telefonen og den andre ble fratatt. Etter undervisningen skulle de gjennomføre en quiz for å se hvor mye de husket fra foredraget. På quizen kom det frem at elevene som fikk beholde mobiltelefonen mistet fokuset 10 minutt ut i undervisningen (Mendoza et al., 2018). Selv om resultatene viste at fokuset var bedre uten mobiltelefon mener jeg fortsatt at mobilforbud ikke er løsningen. Siden dette eksemplet handler jo om studenter som styrer litt selv hvor fokuset skal ligge. I en grunnskole skal læreren ha mer kontroll og kan styre mengden mobilbruk til elevene. Læreren kan lage rammer får hvor mye og når elvene får lov til å bruke mobiltelefonen. Da vil man jo unngå at elevene blir forstyrret av mobiltelefonen.
Den digitale verden har kommet for å bli. Man kan ikke unngå teknologi og internett. Langsiktig vil det være bedre å la elevene få bruke mobiltelefon og lære de hva som er greit og ikke. Med en mobilfri skole vil ikke elevene bli eksponert for mulighetene og utfordringene rundt mobiltelefon. Et eksempel er jo at det kan hjelpe til med å forebygge mobbing. Som lærer kan man jo sette inn forebyggende tiltak som skal legge til rette for et godt digitalt skolemiljø. Sånn som utdanningsdirektoratet sier skal skolen lære elevene om digital dømmekraft. Hvordan skal de lære seg det? «Learning by doing» er jo et kjent sitat fra John Dewey. Dersom elevene skulle ha gruppeeksamen, men aldri får lov til å arbeide i grupper på skolen vil de jo stille mye svakere til eksamen enn visst de fikk øvd på å samarbeide. Samtidig som man kan utvikle den digitale dømmekraften finnes det uendelig med effektive digitale ressurser på mobiltelefonen.
Referanser
Mendoza, J. S., Pody, B. C., Lee, S., Kim, S., Mcdonough, I. M. (2018). The effect of cellphones on attention and learning: The influences of time, distraction, and nomophobia. Computers in Human Behavior, 86, 52–60. Hentet fra:
Utdanningsdirektoratet. (15.11.17). Rammeverk for grunnleggende ferdigheter. Hentet 1. september 2022.
Utdanningsdirektoratet. (u.d.). Elevundersøkelsen 2020 – nasjonale tall for mobbing og arbeidsro. Norge. Hentet 31. August 2022 fra https://www.udir.no/tall-og-forskning/finn-%20forskning/rapporter/elevundersokelsen-2020%E2%80%93nasjonale-tall-for-mobbing-og-arbeidsro/
Thorvaldsen, S., Westgren, B. B., Egeberg, G., & Rønning, J. (2. Mars, 2018). Mobbing, digital mobbing og psykisk helse hos barn og unge i Tromsø. Norge. Hentet 2. september 2022 fra:
https://www.idunn.no/doi/10.18261/ISSN.1891-1838-2018-02-03-05
Staksrud, E. (2017). Et gangs digitalt menneske? Digital dømmekraft. (s. 168-183). Gyldendal akademisk.
Wikene, L. G. (2. januar, 2019). La elevene bruke mobilen! NRK. https://www.nrk.no/ytring/la-elevene-bruke-mobilen_-1.14362836