God sommer!

Nå er det ikke lange tiden før de fleste legger inn årene, klapper skjermen sammen og parkerer kontorstolen for noen uker med velfortjent ferie. UiT og Forbedrings-prosessen benytter vårens siste blogg til å ønske dere alle en riktig god sommer, med håp om noen rolige dager uten at hodet tenker så mye på jobb.

Det har vært et morsomt, spennende og innholdsrikt semester hva angår forbedringsprosessen ved UiT. Her er noen av de tingene vi har holdt på med:

  • Arrangert erfaringsseminar og miniseminar
  • Holdt mange foredrag og innlegg (kanskje med NARMA-konferansen på Lillestrøm som et høydepunkt)
  • Hatt høyt trykk på lokalt, nasjonalt og internasjonalt samarbeid blant annet med to Erasmus+ besøk fra University of Strathclyde og Högskolan i Skövde
  • Klargjort for nye forbedringsprosesser til høsten som følge av adm2020
  • Deltatt i styremøter i LeanHE Europe og LeanHE Global
  • Skrevet metervis med blogg
  • Fått tildelt og begynt å planlegge den internasjonale Lean in Higher Education konferansen i 2018 i Tromsø
  • Veiledet team og enheter i bruk av tavlemøter og visuell styring
  • Levert og fått godkjent abstract for presentasjon på Internasjonal konferanse om lean i høyere utdanning november 2017
  • Planlagt felles kurs – «lean for leaders» for gjennomføring i Glasgow i september med 10 ledere fra UiT
  • Vært vertskap for Lean Forum Tromsø introkurs til lean
  • Holdt to åpne workshops med studenter i prosjektet «Fra elev til kandidat» og fått inn tanker fra 200 enkeltstudenter

Når sommeren kommer kan vi så vidt også skimte neste semester som ikke blir mindre innholdsrikt, men endelig med flere nye forbedringsprosesser på trappene. Forhåpentligvis vil vi til høsten ha flere nye prosessveiledere i sving sammen med dyktige og erfarne UiT-kolleger som ønsker både å påvirke, endre og forbedre egen arbeidshverdag og UiTs prosesser.

Selv om jeg sterkt ønsker at både jeg selv og mine kolleger kobler skikkelig av fra jobb i sommer, så oppfordrer jeg til alltid å ha forbedringsblikket med seg. Det er sikkert flere av dere som skal ut å fly. Hva kunne vært gjort for å forbedre og forenkle boarding av fly, eller innsjekkingen på hotellet? Hvordan kan du neste gang pakke kofferten bedre sånn at du ikke trenger å rote gjennom hele for å finne badebuksa eller strøm-adapteret? Hvordan kan du være sikker på at du husket å slå av vannet og steikeovnen før du dro? Forbedringsarbeid er en del av hverdagen – hver dag – ikke bare arbeidsdagene.

Neste blogg kommer i august. Vi sees, og inntil da: God avslappende sommer!

-Svein Are Tjeldnes